CHKO Žďárské vrchy se obává vlivu větrných elektráren Sazomín na faunu Vysočiny

Kraj Vysočina nařídil zpracování studie vlivu na životní prostředí u záměru výstavby větrných elektráren jen kilometr od CHKO Žďárské vrchy a devět kilometrů od památky UNESCO. Záměr počítá se třemi větrnými elektrárnami o celkové výšce 180 m na území obce Sazomín v lokalitě Zemanův Kopec. Dotčený krajinný prostor v okruhu silné viditelnosti (do 5 km) tvoří plochá až členitá pahorkatina a vizuálně přímo dotčeno je území nejméně čtrnáct sídel (Sazomín, Pokojov, Kotlasy, Březí n. Oslavou, Nové Veselí, Vatín, Jámy, Hlinné, Hodíškov, Obyčtov, Ostrov n. Oslavou, Radostín nad Oslavou, Suky, Znětínek a Žďár nad Sázavou – Zelená hora), z toho by v některých případech byl záměr viditelný z intravilánů těchto sídel (Jámy, Suky, Ostrov n. Oslavou, aj.).

Nepočítají-li se lesní porosty, měl by být záměr viditelný (přinejmenším od středu rotoru včetně) prakticky z veškerých ploch do pěti kilometrů od záměru. Obdobně je záměr viditelný z většiny nelesních ploch přírodního parku Bohdalovsko, který je západním směrem od záměru.

Vizuálně nekolizní je záměr při pohledech od severozápadu, protože směrem na jihovýchod od záměru se
nenachází s výjimkou kostela v Obyčtově krajinná nebo kulturně historická dominanta. Při pohledu ze všech ostatních směrů v okruhu zřetelné viditelnosti (5 – 10 km) je záměr vizuálně kontaktní s krajinnými dominantami – především s vrcholem Vejdoch u Jam (severovýchodně od záměru) a soustavou krajinných předělů – Arnolecké hory a Blažkov (jihozápadně a západně od záměru).

Ilustrační obrázek

Výstavba VTE představuje podle vyjádření CHKO Žďárské vrchy potenciální rizika zejména v těchto oblastech:
– Hromadné kolize ptáků s rotory větrných turbín – kolize s rotory větrných turbín může vést k úhynům, přičemž toto riziko je vyšší v období migrace, kdy jsou ptáci přitahováni do oblastí s VTE. Vzhledem k tomu, že v blízkosti (do 3 km) se nachází evropsky významná lokalita (EVL) Vetelské rybníky, která je tradiční tahovou zastávkou řady migrujících ptáků v oblasti, je nutné tuto skutečnost brát v úvahu.
– Riziko pro migraci ptáků – oblast EVL Vetelské rybníky (soustava 8 rybníků) je důležitá pro migraci ptáků, kteří na trase mezi hnízdišti a zimovišti mohou překonávat oblasti s VTE. Pokud budou větrné turbíny umístěny v blízkosti migrační trasy, může dojít k jejímu výraznému narušení, což může mít negativní dopady na populaci druhů, jako jsou jeřábi popelaví, moták pochop a další druhy. Migrace ptáků, zejména v podzimních a jarních měsících, může být narušena zbytečným zpožděním nebo ztrátami.
– Vliv na hnízdění a životní prostředí ptáků – zničení přirozených hnízdišť v okolí větrných turbín může vést k poklesu populace. Například u jeřába popelavého a labutí velkých, které hnízdí v mokřadech nebo na rozlehlých polích, může být jejich hnízdní úspěšnost ohrožena.
V okruhu do tří kilometrů km od záměru je známo několik hnízdišť motáka pochopa, který využívá zdejší menší rybníky k pravidelnému hnízdění. V lese navazujícím na pozemky stavby je registrován pravidelný výskyt černých čápů, kteří v oblasti hnízdí.
– Rizika pro netopýry – největší riziko spočívá v kolizích s rotory větrných turbín. Tento problém se týká především druhů, kteří loví při nízkém letu a mohou se snadno dostat do kontaktu s rotory. Některé druhy netopýrů, které se v oblasti vyskytují, mohou být citlivé na změny v prostředí (i akusticky) a narušení jejich stanovišť, což může vést k poklesu jejich populací.

Kromě kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře pak vysoké objekty větrných elektráren naruší krajinný ráz území, a stejně tak ovlivní jedinečné působení vertikál kostelních věží v širším okolí (Bohdalov, Ostrov nad Oslavou, Obyčtov, Radostín nad Oslavou apod.). Kostely, a zejména jejich věže, tvoří v území
pozitivní stavební, hmotové a urbanistické dominanty, vytvářející vrchol gradace architektury.
Jen mírně dynamicky zvlněné území přispěje k vyšší míře viditelnosti větrných elektráren, což
městský úřad ve Žďáru nad Sázavou vnímá jako negativní jev. Žďársko – Bohdalovsko má charakter zemědělské krajiny, s typickými dominantami barokních kostelů. Pohledová závada by byla o to větší, že se v případě větrných elektráren jedná o dynamickou dominantu, která vzhledem k otáčení rotoru
upoutává pozornost pozorovatele s mnohem větší intenzitou, než by tomu bylo v případě
statické dominanty, například stožáru vysílače.

Přidejte si Občasník jako zdroj zpráv na news.google.com (přímo zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů