„Čajánkův byznys“: Strategický investor dostal výpověď z kolejí jindřichohradecké dráhy
Na jindřichohradecké úzkokolejce panuje mimořádně napjatá situace. Mezi zaměstnanci úzkokolejky koluje informace o ukončení smluvního vztahu s komerčním dopravcem, který v létě jezdil na šestikilometrovém úseku u Nové Bystřice. Důvodem mají být neuhrazené poplatky za použití dopravní cesty a další závazky vůči dodavatelům.
Písemný text výpovědi smluvního vztahu komerčního dopravce a Správy úzkokolejných drah není k dispozici, všechny informace jsou pouze z doslechu. Jednatelé Správy úzkokolejných drah rezignovali na své funkce. Zdá se, že další rezignace se připravují.
Letní komerční provoz na šesti kilometrovém úseku u Nové Bystřice se odehrál v režii dopravce, který by podle představ autora reorganizačního plánu Jana Kysely měl být strategickým investorem. Dalším partnerem mají být podle Kyselových představ města a obce na trati úzkokolejky. Ty ale stále čekají na smluvní podmínky možné spolupráce.
Obě tratě úzkokolejky jsou až do jara 2025 nesjízdné i přes platné povolení k provozu vystavené Drážním úřadem. Obvyklá údržba dráhy se ale neprovádí. Nejsou na ni peníze, které komerční dopravce nezaplatil i když zaplatit měl.
Mezi zaměstnanci se o celé lavině událostí hovoří jako o „Čajánkově byznysu“, kdy v éře bývalého ředitele a předsedy správní rady Jindřichohradeckých místních drah se po tratích úzkokolejky jezdilo dokud to šlo a údržba dráhy se zanedbávala. Pod vedením Borise Čajánka ani úzkokolejka nepožádala Drážní úřad o obnovení bezpečnostních certifikátů nezbytných pro dopravu cestujících. Po vypršení jejich platnosti měly vlaky nahradit autobusy jako náhradní doprava. Na zavedení náhradní autobusové dopravy ale reagovaly Jihočeský kraj i Kraj Vysočina výpovědí smluvního vztahu a nasadily vlastní autobusovou dopravu.
Neuhrazené smluvní poplatky za použití dopravní cesty pak mohly být poslední kapkou, po které následovalo zrušení smlouvy.