Čajánek: Zrušení úzkokolejky by způsobilo škodu sto padesát milionů korun
Debaty o budoucnosti jindřichohradecké úzkokolejky pokračují. Bývalý majitel a předseda správní rady Jindřichohradeckých místních drah upozornil insolvenční soud na okolnosti možného zrušení dráhy a rozprodání majetku.
Podle Čajánkova vyjádření by zrušení dráhy způsobilo škodu nejméně ve výši sto padesáti milionů korun. O případném zrušení dráhy rozhoduje správní úřad, konkrétně Ministerstvo dopravy. Zrušením dráhy by se také aktivovala podmíněná pohledávka Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) ve výši nejméně sedmasedmdesáti milionů korun. Dle platného ceníku lze odhadnout náklady na odvoz a ekologickou likvidaci pražců na částku osmašedesáti milionů korun.
Bývalý ředitel Jindřichohradeckých místních drah Boris Čajánek navrhuje, aby insolvenční soud objasnil otázku, zda-li bylo požádáno o úřední zrušení tratě úzkokolejné dráhy.
Podle Čajánka také dosud nebylo ukončeno řízení o prohlášení movitého a nemovitého majetku kulturní památkou. Řízení o prohlášení kulturní památkou bylo zahájeno na návrh Národního technického muzea a Klubu přátel jindřichohradeckých úzkokolejek. Toto řízení se týká například parní lokomotivy U37.002 v hodnotě kolem čtyřiapadesáti milionů korun. V případě prohlášení úzkokolejky kulturní památkou má předkupní právo Ministerstvo kultury.
Podle Čajánka má úzkokolejka šance uspět v soudním sporu s Krajem Vysočina o částku sto pětaosmdesáti milionů korun jako pohledávky, která mu vznikla nedostatečnou úhradou ztráty. Podle odhadu nezávislé právní kanceláře jsou ale šance na úspěch úzkokolejky mezi pěti až patnácti procenty.
A v neposlední řadě je podle bývalého majitele zadlužené firmy nutné rozhodnout o soudním ocenění čtyř vozidel M27 („ponorky“) na které poskytla finanční prostředky Evropská unie.