„Byznys Čajánek“: Komerční dopravce vydělal na úzkokolejce a nezaplatil údržbu
Jindřichohradecká úzkokolejka prožívá bouřlivé dozvuky letní sezóny. Komerční dopravce začal na sklonku léta vozit cestující na šesti kilometrovém úseku u Nové Bystřice. Milovníci úzkokolejky rádi zaplatili komerční jízdné a podpořili záchranu unikátní úzkokolejné dráhy.
Bouřlivé dozvuky letní sezóny přišly na podzim. Objevila se informace o rezignaci Jana Píšaly, který řídil první jízdu po obnovené trati (více zde). V čele zadlužené firmy Jindřichohradecké místní dráhy zůstal pouze Jan Kysela, autor reorganizačního plánu.
Podstatou současných problémů jindřichohradecké úzkokolejky jsou finanční toky peněz od cestujících přes komerčního dopravce až k řízení železničního provozu a Správě úzkokolejných drah. Poplatky, které měl dopravce zaplatit za „použití kolejí“ dopravce nezaplatil, i když věděl, že zaplatit měl. Tomuto způsobu podnikání se v železničním světě říká „byznys Čajánek“ podle bývalého předsedy správní rady Jindřichohradeckých místních drah Borise Čajánka. Tratě v době ředitele Čajánka měly nedostatečnou údržbu. O prodloužení povolení Drážního úřadu pro veřejnou dopravu Jindřichohradecké místní dráhy za doby ředitelování Borise Čajánka ani nepožádaly. Místo toho nasadily náhradní autobusovou dopravu. Na to ale reagovaly Jihočeský kraj i Kraj Vysočina ukončením smluvních vztahů s úzkokolejkou a nasadily vlastní náhradní autobusovou dopravu.
Od letošního jara začalo oživování dráhy ve spolupráci autora reorganizačního plánu Jana Kysely a odborníků Swietelsky RAIL CZ. Swieteláci se postarali o papíry a koleje. Drážní úřad vydal nezbytná provozní povolení nejdříve pro úsek u Nové Bystřice, později pro jedenadvacetikilometrový úsek do Kamenice nad Lipou. To všechno byla práce Swieteláků.
Ovšem finanční toky peněz na úzkokolejce fungovaly stejně jako v dobách „byznysu Čajánka“. Zisk končil u dopravce, poplatky za údržbu kolejí dopravce zřejmě nehradil. A tím klesala chuť zachránců zachraňovat úzkokolejku pro další „byznys Čajánka“. Nejdříve skončil ve funkci jednatele Jan Píšala a zůstal jen sám autor reorganizačního plánu Jan Kysela.
Nyní skončili se záchranou úzkokolejky i Swieteláci. Další na řadě jsou starostové měst a obcí na trati úzkokolejky, kteří by se měli stát správci majetku úzkokolejky a z jejího provozování by měli platit deseti procentní zisk tajemnému investorovi. Pokud jim ale komerční dopravce zaplatí odpovídající poplatky za použití dopravní infrastruktury.