Bylo potřeba místní referendum ve Velkém Meziříčí?
V podzimním místním referendu se občané Velkého Meziříčí vyjadřovali k otázce dalšího postupu radnice při jednáních o další podobě náměstí. Obyvatelům Velkého Meziříčí byla položena otázka:
„Souhlasíte s tím, aby město Velké Meziříčí udělalo veškeré možné kroky k zahájení projektové přípravy obnovy Náměstí a přilehlých ulic ve Velkém Meziříčí dle vítězného návrhu jednokolové architektonicko-urbanistické soutěže vyhlášené dne 7.4.2016 městem Velké Meziříčí?“
Město Velké Meziříčí vyzvalo k dalšímu jednání pouze vítěze architektonické soutěže. Tento postup se jeví jako chybný především podle výroku předsedy antimonopolního úřadu:
„V případě více vybraných návrhů zadavatel vyzve k jednání v jednacím řízení bez uveřejnění všechny účastníky soutěže o návrh, jejichž návrhy byly vybrány.“
Oceněny totiž byly tři návrhy z více než tří desítek předložených návrhů.
Antimonopolní úřad získal pochybnosti o tom, zda město Velké Meziříčí jako zadavatel postupovalo správně a v souladu se zákonem při zadávání veřejné zakázky a proto v této věci zahájil z moci úřední správní řízení.
Místní politici i aktvisté ve Velkém Meziříčí se teď budou muset znovu vyjádřit, zda vyhlášení místního referenda jako nátlakové formy na vedení radnice vůbec bylo nutné. Náklady na místní referendum byly odhadnuty na částku kolem tří set tisic korun. Náklady spojené s realizací rozhodnutí přijatého v místním referendu byly odhadnuté na částku 4 242 260 Kč, neboť tato částka je honorářem Ing. arch. Davida Mikuláška za vyhotovení projektové dokumentace pro rekonstrukci Náměstí a přilehlých ulic ve Velkém Meziříčí.
Po dlouhé debatě s architektem Mikuláškem zastupitelé rekonstrukci náměstí podle jeho návrhu odmítli. Vytýkali mu hlavně řešení dopravy. Pak se rozjela nátlaková akce s vyhlášením referenda příznivců bývalého starosty Radovana Necida podporovaná místními aktivisty.
Náklady na novou úpravu středové části Velkého Meziříčí, tedy náměstí a pěti k němu přilehlých ulic podle dřívějších údajů radnice neměly převýšit padesát milionů korun. Doprovázet je měla výměna starých inženýrských sítí, zejména vodovodu a kanalizace.