Brzkov: Kdo hraje nečistou hru s těžbou uranu?
Brzkov, 25. 2. 2016 – Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu se státním podnikem DIAMO popřelo v minulých dnech informace obcí dotčených plánovanou těžbou uranu o tom, že by v řízení o rozšíření chráněného ložiskového území v lokalitě Brzkov – Horní Věžnice byly podnikány kroky, které jsou v rozporu s právními předpisy upravující oblast horního práva. Ministerstvo životního prostředí se však jednoznačně postavilo na stranu dotčených obcí. Návrh na rozšíření CHLÚ vykazuje zásadní vady a nedostatky, řízení je přerušeno.
Obce a města dotčená plánovanou těžbou uranu v lokalitě Brzkov – Horní Věžnice byly opakovaně ujišťovány o zákonnosti postupu v této věci s tím, že budou dodrženy všechny platné právní předpisy. Opak je však pravdou. Jak již dříve uvedl právní zástupce obcí Mgr. Luboš Kliment:
„DIAMO v rámci podání žádosti o rozšíření chráněného ložiskového území popřelo řádné postupy celého horního práva a zcela přeskočilo několik řízení, které měly dle platných zákonů absolvovat.“
Konkrétně se jedná o to, že prvotním řízením je řízení o stanovení průzkumného území, po jeho povolení se provede řádný geologický průzkum a teprve poté lze činit další kroky. Řádný průzkum ložiska schválila ve svých dokumentech i vláda. „Postup DIAMA je jako postup stavebníka rodinného domu, který by si požádal rovnou o kolaudaci RD, ale neměl by jak územní rozhodnutí, tak ani stavební povolení.“
Informace poskytnuté v této věci veřejnosti dotčenými obcemi a jejich právním zástupcem byly však následně jak Ministerstvem průmyslu a obchodu a také státním podnikem DIAMO popřeny.
Ministerstvo životního prostředí se však postavilo jednoznačně na stanu obcí. MŽP již vydalo usnesení, kterým bylo řízení o rozšíření CHLÚ přerušeno. Současně byly konstatovány zásadní vady a nedostatky návrhu.
„Vydané rozhodnutí Ministerstva životního prostředí je nejen pro nás v Brzkově, ale i u ostatních obcí vnímáno jako obrovská satisfakce. Snažíme se veřejnosti poskytnout pravdivé a úplné informace, které velice pracně získáváme. Následně však dojde k jejich popření, což si nedovedu vysvětlit. Já si potom připadám skoro jako nějaký lhář, jsem neuvolněným starostou pouze krátce a na takové jednání nejsem zvyklý.“ Uvádí starosta Brzkova Aleš Bořil.
Stále nezodpovězenou otázkou zůstává to, proč k tomuto dochází. Vždyť MPO a DIAMO jsou odborníky v oblasti horního práva, proto musí vědět, že nepostupují správně. Absurdita celého stavu spočívá v tom, že DIAMO požadované podklady nemůže doplnit, neboť nebyl proveden geologický průzkum a další nezbytná řízení a kroky.
„Chtěl bych jménem obcí poděkovat zástupcům všech médií, kteří se o problematiku těžby uranu v Brkově a v okolních obcích zajímají a přinášejí veřejnosti pravdivé informace. Právo veřejnosti na úplné a pravdivé informace je pilířem naší demokratické společnosti, role médií je v tomto směru zcela nezastupitelná.“ uvádí závěrem Mgr. Luboš Kliment.