Boj o pražský rozhlas: Plány československého odboje na obsazení budovy

Serveru Občasník.eu se podařilo získat unikátní dobové svědectví o přípravách k útoku a samotném útoku českých vlastenců na budovu Rozhlasu v květnu 1945.

Na počátku bylo velké přátelství rozhlasového reportéra s policejním kapitánem Rudolfem Suchánkem a policejním štábním kapitánem Bohumilem Valtrem. Na přátelských schůzkách rostly plány a sny. Z těchto snů se rodil v polovině dubna 1945 první čin: Plukovník Voženílek svěřil svým podřízeným úkol, který měl heslo: ROZHLAS.

Štábní kapitán Valter zpracovával velmi přesný plán, který počítal se započetím akcí spíše v klidné době s použitím lsti. I díky pečlivým přípravám štábního kapitána Valtra se násilné obsazení budovy Rozhlasu podařilo.

Přípravy akce v budově Rozhlasu byly rozvrženy takto:

1. Obstarání stavitelských plánů budovy

2. Navázání styků s technickým osazenstvem budovy zejména s technickým vedením

3. Zjištění síly a rozmístění stráže a hlídek SS v budově, jakož i stav výzbroje

4. Vybrání odhodlané policejní čety pro útok a obstarání zbraní k útoku

5.  Provedení útoku

Realizace plánu na obsazení budovy Rozhlasu:

1. Stavitelské plány budovy Rozhlasu obstaral plukovník Voženílek prostřednictvím pplk. Bürgera. Na schůzce 1.5. 1945 byly plány doplněny technickým náčrtem, který dodal jeden z reportérů. Upozornil na rozmístění všech technických zařízení v budově Rozhlasu nutných k udržení vysílání.

2. Na schůzce 26.4.1945 bylo dohodnuto natočení všech důležitých projevů mimo budovy Rozhlasu. Jeden přenosový vůz byl ukryt na Klárově v ústavu slepců, druhý v soukromém domě.

3. Dne 3.5.1945 přišel do budovy Rozhlasu kpt. Suchánek v civilním oděvu a obhlédl si ostrahu rozhlasového studia. Zjistil tříčlennou stráž u vchodu do budovy vyzbrojenou automatickými pistolemi a pěti granáty na muže. Druhá strážnice byla v místnosti číslo 273 ve druhém patře. Službu konalo až deset strážných.

Jako krycí legenda živého styku rozhlasových zaměstnanců s českými policisty sloužila příprava reportáže o obraně před podvodníky a zloději. Reportáž se skutečně vysílala 4.5.1945 v 18.50h.

4. Už 2.5.1945 nařídil štábní kapitán Valtr veliteli vězeňského oddělení Paličkovi, aby vybral z vězeňského personálu dvacet odhodlaných mužů. U policistů vězeňského personálu byl předpoklad znalosti práce v budově.

Dne 3.5.1945 byl na generální ředitelství pražské policie pozván policejní inspektor Hladík, aby jako vedoucí boxerské sekce klubu vybral deset mimořádně fyzicky zdatných policistů. Zároveň si policisté opatřili duplikátů klíčů k policejnímu skladišti munice. Pro běžnou službu bylo k dispozici jen zhruba 300 nábojů.

Přípravy pokračovaly i v budově rozhlasu. Rozhlasoví technici provedli policejního kapitána Suchánka celou budovou a ukázali mu, kde je budova „cukrová“ a kam nesmí dopadnout granát ani od dobyvatelů ani od obránců. V poslední chvíli před útokem bylo zjištěno, že nálož ve sklepě rozhlasu nemá doutnák.

Pokračování příště: Útok na rozhlas

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů