Bezpečnostní prověrka-neprověrka vysočinského lídra Pavlíka
Deník MFDNES informoval o aktivitách vysočinského lídra hnutí ANO Josefa Pavlíka kolem předložení své bezpečnostní prověrky. „Pavlík toto pondělí strávil tím, že sháněl v Brně a Hradci Králové prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Tu chce také ukázat kolegům v hnutí ANO jako důkaz o své minulosti,“ napsal deník MFDNES.
Brno a Hradec Králové jsou města, kde sídlili bývalí zaměstnavatelé Josefa Pavlíka z doby působení ve státní správě.
Na krajském státním zastupitelství v Hradci Králové působil Josef Pavlík v letech 2001-2005, od roku 2005 působil Pavlík jako ředitel sekretariátu Nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.
„Požádali mě zastupitelé, abych jim předložil své potvrzení o získání bezpečnostní prověrky, stupeň utajení „Vyhrazené“, napsal lídr Pavlík ve svém prohlášení (více zde).
Pro stupeň utajení Vyhrazené ověřuje podmínky ten, kdo je vůči fyzické osobě v rámci služebního nebo pracovněprávního, členského či obdobného vztahu odpovědnou osobou, nebo jí určená osoba. Nelze předpokládat hlubší prověrku minulosti prověřované osoby (například na členství v Lidových milicích) jako u vyšších stupňů bezpečnostních prověrek. Bezpečnostní prověrky na vyšší stupně utajení už neprovádí zaměstnavatel, ale Národní bezpečnostní úřad.
„Platnost osvědčení fyzické osoby a osvědčení podnikatele je pro stupeň utajení přísně tajné 5 let, tajné 7 let a důvěrné 9 let,“ uvedl mluvčí Narodního bezpečnostního úřadu Radek Holý.
Informace ke konkrétním případům bezpečnostních prověrek nemůže NBÚ poskytovat.
K získání bezpečnostní prověrky na stupeň utajení „Vyhrazené“ obecně stačí věk nad osmnáct let a občanská bezúhonnost.
Pro vysočinskou místopředsedkyni hnutí ANO Moniku Obornou je lídr Pepa super chlap a veliký sympaťák.