Advent v Koruně Vysočiny zpestří rozzářené adventní dekorace, okna domů nebo výzdoba
Záři tisíců světýlek bude opět v době adventu, případně i Vánoc možné obdivovat také na území Koruny Vysočiny. Koruna Vysočiny je projektem pro spolupráci všech aktérů cestovního ruchu v regionu Žďárska, Novoměstska, Bystřicka a Nedvědicka.
Například v zámku ve Žďáru nad Sázavou, kde letos připravili novinku v podobě světelného adventního kalendáře. Instalace v zámeckém areálu se budou rozsvěcovat už od 24. listopadu až do konce roku a jejich hledání se pojí se zábavou a objevováním. „Návštěvníci obdrží mapku, podle které budou hledat jednotlivá světelná zastavení. Cílem není osvítit celý zámek, ale zachovat intimitu místa, svoji úlohu bude hrát i tma a místní genius loci. Některá ze světelných zastavení budou interaktivní, například vánoční fotokoutek,“ sdělila Jitka Kadlčíková ze Zámku Žďár ve Žďáře nad Sázavou.
Rozsvícená nazdobená okna některých domů budou v předvánočním čase hledat lidé v Herálci. Tamní adventní hra, která je letos třetím rokem pořádána pod taktovkou kulturní komise obecního úřadu ve spolupráci se čtyřiadvaceti heráleckými rodinami, vesnici v podvečer mezi 1. až 24. prosincem postupně promění v rozzářený adventní kalendář.
„Každá rodina má za úkol vánočně vyzdobit své okno s vyobrazením vybraného čísla a v daný den jej rozsvítit. Od toho dne pak okno bude svítit každý večer od setmění do zhruba 19 hodin až do 24. prosince, aby ho mohly najít i děti, které třeba předešlý den na procházku jít nemohly. Zároveň si mohou vymalovat v hracím plánu dané číslo a postupně odpočítávat dny zbývající do Štědrého dne,“ popsala za pořadatele adventní hry Lucie Čechová s tím, že hrací plán je možné koncem listopadu získat v herálecké mateřské školce, ale i stažením a vytisknutím z facebooku Kultury Herálec či webu obce, a to včetně indicií – básniček pro jednodušší hledání příslušného okénka.
Světýlka na každém kroku budou lidé opět obdivovat v Bystřici nad Pernštejnem. Loni poprvé připravené Bystřické vánoční putování se Zubříkem představující zhruba tříkilometrovou procházku centrem města a jeho blízkým okolím se zastávkami u světelných dekorací bude zahájeno v sobotu 30. listopadu při tradiční akci nazvané Vánoční koledování a trasu doplní další světelné prvky v podobě iglú a bludiště, přičemž malá odbočka povede i k nové plastice Srdce Evropy v parčíku na Starou radnicí.
Původních šestnáct zastavení se startem a cílem na Masarykově náměstí se tak letos rozroste na devatenáct a letáček s trasou bude opět k dispozici buď v papírové podobě v tamním turistickém informačním centru, případně ke stažení na webu města i Koruny Vysočiny.
„Iglú bude umístěno v polovině Cibulkovy ulice a bludiště na parkovišti vedle tenisových kurtů,“ upřesnila Lucie Halušková z bystřického infocentra. Novinkou se stane rovněž dřevěný stánek u kašny na náměstí, kde budou v průběhu adventu nabízet teplé nápoje, jako je například punč, svařák, čaj či káva.
Záře světýlek spojená s očekáváním Vánoc není novodobou záležitostí, i naši předkové si tento čas zpříjemňovali světlem. V původní podobě šlo spíše o důvody ryze praktické, neboť venku byla značnou část dne tma, které se mísily s pohanskými zvyky spojenými s oslavami slunovratu.
Ostatně i věnce a koule či další ozdoby kulatého tvaru lidem připomínaly slunce na obloze, které jim v zimě tolik chybělo. Od loučí se časem postoupilo ke svícím, nejdříve voskovým a později levným parafínovým, a nakonec došlo na elektrická světla.
S prvním elektrickým řetězem na vánočním stromečku přišel americký vynálezce a Edisonův společník Edward Hibberd Johnson, jenž k tomu 22. prosince 1882 použil drát s osmi desítkami červených, bílých a modrých žárovek na stromečku u svého newyorského domu, čímž odstartoval éru elektrického vánočního osvětlení.