Dluhy strategického partnera na údržbě trati jihočeské úzkokolejky maří Kyselovu reorganizaci
Dopravní firma good thing má ambice být strategickým partnerem reorganizace jihočeské úzkokolejky. Deklaruje ochotu zaplatit za úzkokolejku částku kolem devětaosmdesáti milionů korun. Loni se podařilo úspěšně zahájit provoz na šesti kilometrovém úseku u Nové Bystřice. Parní vláčky svezly spoustu výletníků za komerční jízdné.

Komerční dopravce good thing sice v létě při komerčních jízdách na úzkokolejce realizoval zisk, nezaplatil ale poplatek za použití kolejí. Z tohoto poplatku se obecně financuje údržba železničních kolejí.
Na konci loňského roku odešli z týmu spasitelů Swieteláci, zaměstnanci firmy SWIETELSKY Rail CZ. Po několika měsících firma SWIETELSKY Rail CZ přihlásila do insolvenčního řízení nezaplacenou pohledávku ve výši přes čtyři miliony korun. Částka nutná na údržbu tratí úzkokolejky je tak v milionech korun ročně, nikoliv ve statisících, které má úzkokolejka v rozpočtu pro Drážní úřad.
Opět se tak na úzkokolejce opakoval „byznys Čajánek“ nazývaný podle bývalého většinového majitele zadlužených jindřichohradeckých místních drah. „Byznys Čajánek“ je lidově zvaný obchodní model, kdy sice má jít část vydělaných peněz do údržby dráhy, ve skutečnosti se tak neděje. Na místní dráze jihočeské úzkolejky se jezdí, dokud se jezdit dá.
Předpoklad autora reorganizačního plánu Jana Kysely je zisk šesti až devíti milonů ročně, které by měl svazek obcí vydělat na provozování úzkokolejky ve spolupráci s komerčním dopravce good thing, který současně hraje roli strategického investora. Svazek obcí tak má pomoci firmě good thing vydělávat peníze po dobu příštích třiceti let.
Strategický investor good thing sice jako dopravce nezaplatil úředně stanovený poplatek za použití kolejí úzkokolejky, deklaruje ale ochotu zaplatit za úzkokolejku částku až devětaosmdesáti milionů korun. Neuhrazený poplatek je ve výši kolem dvou set tisíc korun. Byl splatný už loni na podzim ještě před odchodem Swieteláků z týmu spasitelů úzkokolejky.
I když se mluví o úzkém propojení autora reorganizačního plánu Jana Kysely s firmou good thing, jde stále o úvahy v rovině indicií a úvah, kdy jednání autora reorganizačního plánu Jana Kysely firmě good thing v velmi vyhovuje.
Je velmi pravděpodobné, že Swieteláci pochopili, že záchranu úzkokolejky nebude možné financovat z peněz vydělaných provozem úzkokolejky. Komerční dopravce good thing úřední poplatek za přidělení dopravní kapacity neuhradil i když o závazku úhrady věděl.
Úspěšná sezóna komerčního provozu firmy good thing tak zůstala úspěšnou jen pro komerčního dopravce. Správce kolejí úzkokolejky rezignoval počátkem prosince, na jeho místo nastoupil od února emeritní šéf Správy železnic Pavel Surý. Až Surý dokončí plán údržby, bude stát autor reorganizačního plánu Jan Kysela stát před úkolem sehnat peníze na letošní údržbu dráhy. K tomu bude muset najít i odpovídající personál pro údržbu dráhy, který bude chtít dostat každý měsíc zaplaceno za poctivě odvedenou práci. Čekat na zaplacení pohledávky v insolvečním řízení jako Swieteláci asi nebudou chtít.
Počátkem února pět ze šesti věřitelských skupin odmítlo schválit Kyselův reorganizační plán s hlavní rolí strategického partnera pro good thing. Poslední slovo bude mít soud, který ale opakovaně naznačil, že nechová sympatie k navržené reorganizaci. Rozsah spolupráce obcí na Kyselově reorganizačním plánu je velmi nejasný, nejasný je i státní příspěvek (není nárokový – i když úzkokolejka splní veškeré požadavky, nemusí dostat ani korunu).
Budoucnost úzkokolejky je patrně v prodeji novému soukromému majiteli během jara letošního roku s velmi nejasnou otázkou letního provozu a vlastně budoucího provozu vůbec.
Soud nechal zaprotokolovat vyjádření autora reorganizačního plánu Jana Kysely na tiskové konferenci (více zde a zde).