„Vysočina sklářská“: marketingové téma roku 2020 je neveřejné
Nosným tématem propagace Vysočiny v oblasti turistického ruchu pro rok 2020 je téma sklářství. Půjde především o propagaci regionu Havlíčkobrodska, současná krajská radní pro kulturu Jana Fischerová je dlouholetou starostkou Havlíčkova Brodu.
Veškeré podklady k marketingové propagaci Kraje Vysočina jsou v neveřejném režimu. Na základě komplexního pojetí tématu sklářství je zpracovala příspěvková organizace Vysočina Tourism.
Cílem je představit Vysočinu jako kraj s tradicí sklářských mistrů, sklářského řemesla, a to z pohledu slavné minulosti i významné sklářské produkce současné (autorské a designové). Po celý rok bude na území Vysočiny probíhat řada doprovodných programů, zapojeny jsou sklárny, sklářští výtvarníci, školy, paměťové instituce.
Široké veřejnosti bude marketingové téma „Vysočina sklářská“ prezentováno v termínu 12. 4. – 10. 5. 2020 v prostorách nákupního centra Citypark Jihlava za spolupráce Vysočina Tourism, příspěvkové organizace (koordinátor), Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Odboru sekretariátu hejtmana a Odboru školství, mládeže a sportu.
Ke spolupráci byly osloveny a nabídku přijaly sklárny, sklářští výtvarníci, školy apod. Jednáno bylo i se zástupci spolku České umění skla – Český a moravský sklářský klastr. Vzhledem k odlišnému přístupu a pojetí aktivit nedošlo k navázání spolupráce.
Na slávě českého sklářství osmnáctého a devatenáctého století se podílelo téměř třicet skláren na území Havlíčkobrodska. Zakládali je skelmistři ze slavných sklářských rodů Adlerů, Čapků, Eisnerů a například Kavalierů.
Průměrnou výrobní kapacitu tvořilo osm až deset pánví, čemuž odpovídal dvaceti až třiceti členný personál mistrů, tovaryšů, učňů a pomocníků. Vyrábělo se barokní sklo čiré i neodbarvené – nazelenalé, které se nazývalo „lesní“. Poměrně vzácně se sklovina barvila modře, zeleně nebo červeně. Nejběžnějšími prodávanými tvary byly poháry, číše, číšky, láhve, lahvičky.