Vymazaná minulost milicionářského náměstka hejtmana Vysočiny
Vysočinský lídr hnutí ANO Josef Pavlík byl v lednu 1989 kádrem pro velitelské funkce v Lidových milicích, už po dvouletém působení v ozbrojené složce totalitní strany. Lidové milice na tehdejším Pavlíkově pracovišti nutně potřebovaly mladé a perspektivní kádry pro zodpovědnou činnost na bojových cvičeních lidových milicích. Starší členové jednotky Lidových milicí totiž zanedbávali péči o svěřené zbraně a tak se zápisy z členských schůzí hemží nářky nad nevyčištěnými samopaly.
Na podzim roku 1987 tehdy devětadvacetiletý Pavlík měl za sebou kariéru sportovního referenta Socialistického Svazu Mládeže. Vyšším věkem už mezi mládežníky nezapadal, dostal nabídku ke vstupu do Komunistické strany Československa. Se stranickým úkolem aktivně působit v jednotce Lidových milicí (více zde). Členství v politické straně v osmdesátých letech zaručovalo rychlejší postup do vyšších funkcí.
Písemný souhlas nebyl ke vstupu do Lidových milicí nezbytně nutný, postačoval ústní souhlas. O ústním souhlasu Pavlíka se vstupem do Lidových milicí je záznam v jeho přihlášce za člena KSČ.
Skartace archivů Lidových milicí byla v roce 1989 opravdu důkladná, milicionáři mazali vlastní minulost opravdu důkladně. Skartovat stranické archivy Komunistické strany Československa se ale neodvážili.
Archivy KSČ tak jsou jediným hodnověrným zdrojem informací o kariéře komunisty Josefa Pavlíka. Pavlík zprvu zapřel i své členství v KSČ. Dochovala se ale jeho členská legitimace KSČ s číslem 01850056, byla vystavena 23.11.1987.
Náměstkovi KSČ stačí popírat a zpochybňovat členství v Lidových milicích a může vykonávat politickou funkci ve vedení kraje Vysočina. Pavlíka dnes chrání před odvoláním z funkce koaliční zastupitelé kraje Vysočina za ČSSD, ODS a hnutí Starostové.
Politikům se zkrátka vyplatí retušovat vlastní životopisy a tím vylepšovat svůj morální profil. Lež má sice krátké nohy, ale s dobře upravenou minulotí se dostanete do křesla náměstka hejmana.