Vodárenská krize Jihlavy: Použití povinnosti veřejné služby od roku 2019 se nestihne vyhlásit
Od Nového roku 2019 není jasné jméno provozovatele majetku s právem hospodaření na území Statutárního města Jihlavy. Jde o majetek, který vybudovala Jihlava a právo hospodaření vložila jako členská obec do Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Právo hospodaření skončilo okamžikem odchodu města Jihlavy ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko zhruba před pěti lety.
Ve hře je krajní rozhodnutí o povinnosti veřejné služby v zájmu zachování těch služeb, které mají být dostupné každému bez ohledu na jeho majetek a příjmy (více zde). Primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava) už vyzvala občany k drastickým úsporám při použití pitné vody v domácnostech obyvatel krajského města. Vodou z nádobí mají občané města splachovat WC (více zde).
Nejnověji měl provozovatele majetku s právem hospodaření určit Kraj Vysočina z moci úřední, ovšem Jihlava se odvolala proti rozhodnutí svých úředníků předat rozhodnutí o vyhlášení institutu veřejné služby Kraji Vysočina. A tak není zcela jasné, zda mají výběr provozovatele vodárenského majetku z moci úřední vybírat úřednici Jihlavy nebo úředníci Kraje Vysočina. Na výběr jsou pouze dva provozovatelé:
městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace nebo současný provozovatel Vodárenská a.s.
„Vzhledem k časovým lhůtám a nutnosti znovu spis prostudovat a rozhodnout, není reálné rozhodnout o veřejné službě do Nové roku,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Zdeněk Kadlec.
Úřední rozhodnutí o vyhlášení institutu veřejné služby má patnáctidenní lhůtu pro nabytí právní moci a tuto lhůtu je nereálné stihnout do konce roku 2018.
Určitou logiku by mělo úřední rozhodnutí města Jihlavy ve veřejném zájmu o novém provozovateli městského majetku s právem hospodaření. Ten, kdo objednává službu ve veřejném zájmu ji také musí i zaplatit.
, kterou poskytuje nebo objednává a financuje či spolufinancuje složka, tedy stát nebo územně-samosprávný celek (v Česku kraj nebo obec). Jejím specifickým znakem je, že pokud by nebyla finančně podporována veřejnými subjekty, nebyla by poskytována na trhu vůbec nebo by byla poskytována v nižší kvalitě či rozsahu.