Vize veřejné dopravy kraje Vysočina (2017-2021): Trať č. 251 Žďár n. S. – N. Město na M. – Nedvědice
Stávající jízdní řád na trati č. 251 je koncipován podle poloh rychlíků ve Žďáru nad Sázavou cca v X:30 a sleduje jak spojení Praha – Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě, tak spojení Brno – Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě a zpět. Ačkoli spojení Nového Města s Brnem je přes Žďár nad Sázavou o 22 km delší než přímá trasa přes Nedvědici, je cca o 20 minut rychlejší.
Proto je v této relaci dopravcem České dráhy vyhlášena tarifní výjimka, která stanovuje platnost jízdních dokladů vydaných pro trať Nové Město na Moravě/Nové Město na Moravě zastávka – Tišnov pĜes Nedvědici bez doplatku rozdílu jízdného i při jízdě přes Žďár nad Sázavou. S pokračujícími investicemi do hlavní tratě č. 250 se rozdíl v jízdních dobách přes Nedvědici a Žďár nad Sázavou bude dále zvětšovat, a je tedy v zájmu Kraje Vysočina, resp. celé severozápadní části okresu Žďár nad Sázavou, dosáhnout co nejkratších jízdních dob rychlíků v trase Žďár nad Sázavou – Brno. Trať vede v ose významných pĜepravních vztahů Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě, který patří mezi nejsilnější v Kraji Vysočina, Žďár nad Sázavou – BystĜice nad Pernštejnem a Nové Město na Moravě – Bystřice nad Pernštejnem. V Novém Městě na Moravě však dochází k velkému frekvenčnímu zlomu. Zatímco na profilu Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě dosahuje zatížení cca 1 000 cestujících za 24 hodin průměrného pracovního dne, v úseku Nové Město na Moravě – Nedvědice je to jen cca 400 cestujících. Mezi Žďárem a Novým Městem je nabízeno 15 párů vlaků v pracovní dny a 10 v sobotu a neděli, z Nového Města do Bystřice pak 11,5/Ř/7 párů vlaků v pracovní dny/sobotu/neděli a z Bystřice na hranice kraje (resp. do Nedvědice) pak 11 párů vlaků v pracovní dny a 8 v sobotu a v neděli. Vlaky jsou zajišťovány motorovými vozy ř. 810, 841 a motorovými jednotkami ř. 814.2, víkendový spěšný vlak Pernštejn pak klasickou soupravou s „brejlovcem“ Ĝ. 750.7 se 4 vozy Bdmtee.
Střednědobý výhled 2019 – 2021
Kraj Vysočina předpokládá zachování stejného koncepčního modelu na trati s uzly X:30 Žďár nad Sázavou, X:00 (L:00) Nové Město na Moravě, X:30 BystĜice nad Pernštejnem a S:00 Nedvědice. Kraj Vysočina bude pokračovat v přizpůsobování nabídky přepravnímu zatížení dráhy.
Požadavky na rozvoj železniční infrastruktury
Udržení stávajících parametrů dráhy, zvyšování cestovního komfortu souvislými opravami a údržbou dráhy
Vize tvorby jízdních řádů najdete přímo zde, vize budoucnost úzkokolejky Obrataň-Jindřichův Hradec je přímo zde. Budoucnost Posázavského Pacifiku přímo zde, hlavní trať do Prahy přímo zde. Trať Havlíčkův Brod-Jihlava-Počátky-Žirovnice přímo zde, trať Kostelec-Slavonice v je přímo zde, trať Obrataň-Pelhřimov-Horní Cerekev je přímo zde, trať Brno-Třebíč-Jihlava je přímo zde, trať Okříšky-Znojmo je přímo zde, trať H.Brod-Žďár n.S.-Křižanov-Brno je přímo zde, trať Křižanov-V. Meziříčí-Studenec přímo zde , trať Havlíčkův Brod-Pardubice přímo zde, Havlíčkův Brod-Humpolec přímo zde.