(VIDEO) České dráhy mění jízdní řády, začíná projekt VDV

V neděli 15. prosince 2019 začne platit nový jízdní řád 2020. Ke změnám dochází i v souvislosti s projektem Veřejná doprava Vysočiny (VDV). Jednotná jízdenka pro kraj Vysočina začne platit až od jara 2020 (více zde).V regionální vlakové dopravě na Vysočině dojde na některých tratích k poměrně významným změnám v jízdních řádech, které vycházejí z nové smlouvy s Krajem Vysočina. Oproti roku 2019 dojde k navýšení rozsahu objednávané regionální dopravy o 8,8 %, a to na celkových více jak 4,4 mil. vlakových kilometrů v roce 2020. České dráhy vypraví na území Kraje Vysočina v průměru 372 vlaků denně, v pracovní dny 406 vlaků, v nepracovní dny 285 spojů.   

Hlavní změny v jízdním řádu regionálních vlaků

Počínaje jízdním řádem 2019/2020 dojde k podstatným změnám v trasování regionální i dálkové dopravy na území Kraje Vysočina. Zásadní jsou tři spolupůsobící faktory:

·     Dle rozhodnutí Ministerstva dopravy dojde k časovému posunu tras linky R11, což způsobilo změnu možností křižování na tratích 225 a 240 a zcela změnilo přípojné možnosti na navazujících tratích.

·     Byly uzavřeny nové smlouvy o provozování regionální osobní dopravy s jednotlivými krajskými úřady. Tyto smlouvy jsou definicemi vztahů „objednatel – dopravce“ výrazně odlišné od stávajících smluv.

·     Kraj Vysočina připravuje na svém území k zavedení systému „Veřejné dopravy Vysočiny“ (VDV). Ten předpokládá užší provozní i tarifní provázání jednotlivých typů dopravy.

„Kraj Vysočina si před lety dal za cíl, že posune dopravní obsluhu území Kraje Vysočina více pro běžného cestujícího a využije potenciál relací, kde dochází v posledních letech k navýšení vyjížďky z jednotlivých sídel. Současně nový jízdní řád reaguje na potřeby obyvatelstva v rámci rychlého spojení s okolními kraji, tj. například pro spojení na Prahu, Brno, Znojmo, Pardubice, Tábor, České Budějovice atd. Jedná se o jeden ze základních kamenů krajského integrovaného systému Veřejné dopravy Vysočiny, kdy následně bude jak na dráze, tak v linkové dopravě v Kraji Vysočina zaveden její jednotný přestupní tarif,“ uvádí hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

„Pozitivním aspektem nového jízdního řádu je velmi výrazné navýšení počtu spěšných a osobních vlaků v dopravním směru Havlíčkův Brod – Jihlava – Kostelec u Jihlavy – Telč a dále do Dačice a Slavonic v Jihočeském kraji. Dochází také k odstranění nutnosti přestupů ve Světlé nad Sázavou ve směru Havlíčkův Brod – Ledeč nad Sázavou, byť zde se jedná jen o přemístění přestupů do sousední stanice Ledeč nad Sázavou. V Ledči se přestupy budou týkat menšího počtu cestujících,“ říká Lenka Horáková, ředitelka Regionálního obchodního centra Jihlava. 

Nové názvy regionálních spojů

Po letech pojmenovávání vlaků zpravidla jen u dálkové dopravy, dochází na území Kraje Vysočina k pojmenování i většiny spěšných vlaků. Spěšné vlaky Havlíčkův Brod – Telč (– Slavonice) jsou skupinově pojmenovány jako „Renesance“, dva páry spěšných vlaků (Okříšky –) Třebíč – Brno obdržely název „Horácký expres“ a jednotlivé páry spěšných vlaků (Znojmo –) Moravské Budějovice – Jihlava – Havlíčkův Brod dostaly iniciativou Kraje Vysočina názvy „Veltlínské zelené“, „Ryzlink rýnský“ a „Sauvignon“.

Konkrétní informace o změnách regionálních jízdních řádů v Kraji Vysočina

Trať 212 Světlá nad Sázavou – Ledeč nad Sázavou – hranice kraje (– Čerčany)

·     Na trati se zásadně mění způsob obsluhy osobními vlaky. Úsek Světlá nad Sázavou – Ledeč nad Sázavou bude nově obsluhován přímými vlaky Havlíčkův Brod – Ledeč nad Sázavou. V Ledči nad Sázavou vznikne nový přestupní bod na vlaky Ledeč nad Sázavou – Zruč nad Sázavou – Čerčany.

·     Počet vlaků a jejich jízdní řád se zásadně mění. Dojde k navýšení počtu vlaků o více jak 10 % a vzniká zde téměř taktový jízdní řád s hodinovým taktem v ranní a odpolední špičce pracovních dní (rozsah asi 5 – 9 hod. a 14 – 18 hod.) a s dvouhodinovým taktem v sedlech pracovních dní a o víkendech.

·     Na většině vlaků v úseku Havlíčkův Brod – Ledeč nad Sázavou budou nasazené motorové vozy 841 Regiospider, v menší míře pak motorové jednotky 814 Regionova. Vlaky od Ledče nad Sázavou ve směru na Čerčany zajistí motorové vozy 810, popřípadě i s přívěsnými vozy.

·     V průběhu roku 2020 je očekávána dlouhodobá výluka v úseku Ledeč nad Sázavou – Vlastějovice (od poloviny března 2020), kde má proběhnout rekonstrukce Podhradského tunelu.

Trať 224 Horní Cerekev – Obrataň – hranice kraje (– Tábor)

·     Na trati se též mění způsob obsluhy osobními vlaky. Trať bude nově obsluhována přímými vlaky Jihlava – Tábor a několika vloženými vlaky v úseku Pelhřimov / Pacov až Tábor. Dva páry vlaků v ranní a odpolední špičce pojedou přes Jihlavu až do Dobronína.

·     Počet vlaků v úseku Horní Cerekev – Pelhřimov bude mírně nižší, v úseku Pelhřimov – Tábor pak prakticky shodný. Časové polohy se též mírně mění, nově jsou trasy vlaků vedeny na přípoje v Táboře v celou lichou hodinu, vložené vlaky pak tak, aby vyhovovaly dojíždění studentů.

·     Všechny vlaky na této trati budou zajištěny motorovými jednotkami 814 Regionova.

Trať 225 (Veselí nad Lužnicí –) hranice kraje – Horní Cerekev – Jihlava – Havlíčkův Brod

Díky časovému posunu rychlíkové linky R11 se zcela zásadně mění celý dopravní model vlaků na této trati. Trať se v podstatě dělí na nově obsluhované úseky:

·     Od hranic kraje po Počátky-Žirovnice – obsluha pouze dvěma páry osobních vlaků v pátek a třemi páry o víkendech s konečnou stanicí Počátky-Žirovnice.

·     V úseku Počátky-Žirovnice – Horní Cerekev dochází k úplnému zrušení osobní regionální dopravy (úsekem projíždí bez zastavení pouze vlaky kategorie R).

·     V úseku Horní Cerekev – Jihlava pojedou v prokladu s dálkovými vlaky ve dvouhodinovém intervalu přímé osobní vlaky Tábor – Jihlava vedené motorovými jednotkami 814 Regionova. Rychlíky zde nově obsluhují i stanici Batelov a zastávku Dolní Cerekev.

·     V úseku Kostelec u Jihlavy – Jihlava budou spoje dále zahuštěny spěšnými a osobními vlaky z tratě 227 vedenými motorovými vozy 841 RegioSpider. V tomto úseku dochází prakticky ke zdvojnásobení stávajícího počtu regionálních vlaků.

·     Úsek Jihlava – Havlíčkův Brod bude nově obsluhován celodenně v hodinovém taktu, v dopravních špičkách dále zahuštěném, což představuje výrazné navýšení počtu vlaků oproti stávajícímu stavu.  Obsluha bude zajištěna dvousegmentově, kombinací spěšných a osobních vlaků. Na spěšných vlacích z Havlíčkova Brodu ve směru na Telč a části osobních vlaků budou nasazené motorové vozy 841 RegioSpider, na většině ostatních osobních vlaků v dopravních špičkách mezi stanicemi Jihlava město a Havlíčkův Brod pak soupravy klasických vozů tažených lokomotivou a mimo dopravní špičky pak motorové jednotky řady 814 Regionova.

Trať 227 Kostelec u Jihlavy – Telč – hranice kraje (– Slavonice)

·     V souvislosti se změnami na trati 225 se i zde velmi zásadně změní způsob obsluhy osobními vlaky. Trať bude nově obsluhována přímými spěšnými a osobními vlaky Havlíčkův Brod – Kostelec u Jihlavy – Telč (– Slavonice). Počet vlaků a jízdní řád se zásadně mění. Dojde k navýšení počtu vlaků o více než 27 % a vzniká zde taktový jízdní řád s hodinovým intervalem v ranní a odpolední špičce pracovních dní (rozsah asi 5 – 9 hod. a 13 – 19 hod.) a s dvouhodinovým intervalem v sedlech pracovních dní a o víkendech.

·     Na všech vlacích na této trati budou nasazeny motorové vozy 841 RegioSpider.

Trať 230 Havlíčkův Brod – Světlá nad Sázavou – hranice kraje (– Kolín)

·     V souvislosti se změnami na trati 212 se i zde mění jízdní řád osobních vlaků. V úseku Havlíčkův Brod – Světlá nad Sázavou přibydou osobní vlaky vedené motorovými vozy 841 a 814, jedoucí do stanice Ledeč nad Sázavou. Vlaky jedoucí v celé trati Havlíčkův Brod až Kolín (popřípadě Světlá nad Sázavou – Kolín) se více přizpůsobují taktovým polohám v jedno-, či dvouhodinovém intervalu. O letních prázdninách bude jeden odpolední pár vlaků mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem vynechán.

·     V úseku Havlíčkův Brod – Světlá nad Sázavou dojde k navýšení počtu vlaků o 40 %, v úseku Světlá nad Sázavou až hranice kraje pak k malému snížení počtu vlaků.

·     Na všech vlacích jedoucích v celé trati Havlíčkův Brod až Kolín budou nasazené soupravy s elektrickou lokomotivou a klasickými vozy. Tyto soupravy budou ve výrazně větší míře než dnes trasovány přes Havlíčkův Brod až do Žďáru nad Sázavou, příp. až do Křižanova.

Trať 237 Havlíčkův Brod – Humpolec

·     Na trati dojde ke změně časových poloh osobních vlaků ve stylu taktového jízdního řádu s intervalem dvou hodin a v ranním sedle pracovních dní čtyř hodin.

·     Celkový počet vlaků se v pracovní dny mírně sniží (o 1 pár vlaků), o víkendech naopak zvýší (o 1 – 3 páry).

·     Všechny vlaky na této trati zajistí motorové vozy řady 810, o letních prázdninách pak motorové jednotky 814 Regionova.

Trať 238 Havlíčkův Brod – Ždírec nad Doubravou – hranice kraje (– Pardubice)

·     Na této trati dojde jen k nepatrným změnám časových poloh vlaků v řádu jednotlivých minut. Rozsah dopravy zůstává zachován.

·     Na všech vlacích na této trati budou nasazené motorové jednotky 814 Regionova.

Trať 240 (Brno –) hranice kraje – Náměšť nad Oslavou – Okříšky – Jihlava

Díky časovému posunu rychlíkové linky R11 se zcela zásadně mění celý dopravní model vlaků na této trati. Nejvýraznější změnou je nutnost přestupů v pracovních dnech v Náměšti nad Oslavou u většiny osobních vlaků. Trať se v podstatě dělí na nově obsluhované úseky:

·     V úseku od hranic kraje po Rapotice bude obsluha zajištěna celodenně v hodinovém taktu, v dobách ranní špičky dále zahuštěném. Časové polohy zhruba odpovídají stávajícímu grafikonu, rozsah dopravy je shodný se stávajícím jízdním řádem. Na vlacích budou ve velké většině nasazené motorové soupravy 854 s vozy ABfbrdtn či Bdtn (ve špičkových časech zdvojenými soupravami) a v menší míře v pracovní dny soupravy s motorovými lokomotivami a klasickými vozy či motorové jednotky 814 Regionova.

·     V úseku Rapotice – Náměšť nad Oslavou pojedou osobní vlaky celodenně ve dvouhodinovém taktu, v dopravních špičkách zahuštěném až na půlhodinové intervaly. Posilou zde budou i dva páry spěšných vlaků, v ranní špičce ve směru do Brna a v odpolední z Brna. Rozsah dopravy bude oproti stávajícímu stavu asi o 10 % nižší.  Soupravy budou používány stejné, jako v předchozím úseku.

·     V úseku Náměšť nad Oslavou – Okříšky pojedou vlaky v nepravidelných trasách, pouze velmi hrubě ve špičkách v hodinovém intervalu a v sedlech v dvouhodinovém intervalu. V úseku (Okříšky –) Třebíč – Brno pojedou dva páry spěšných vlaků, v úseku Jihlava – Třebíč pak jeden spěšný vlak. Rozsah dopravy je prakticky stejný, jen s pozměněným jízdním řádem (v okrajových částech dne výrazně změněných). 

·     V úseku Okříšky – Jihlava bude doprava obdobná, jako v předchozím úseku, v pracovní dny ale bude zahuštěná jedním párem spěšných vlaků Znojmo – Jihlava – Havlíčkův Brod.

·     V průběhu roku 2020 se očekává dlouhodobá výluka jedné z traťových kolejí v úseku Brno – Střelice (od poloviny května 2020), kde má proběhnout rekonstrukce elektrizace tratě. Tato výluka bude mít významný dopad na osobní vlaky v úseku Brno – Zastávka u Brna.

Trať 241 (Znojmo –) hranice kraje – Moravské Budějovice – Okříšky                       

·     Struktura jízdního řádu na této trati zůstává podobná – celodenně bude zajištěn dvouhodinový interval spojů, v úseku Znojmo – Moravské Budějovice pak ve špičkách hodinový interval. Časy odjezdů jednotlivých spojů se ale liší v řádu desítek minut.

·     Celkový počet vlaků v pracovních dnech zůstane stejný, jako ve stávajícím jízdním řádu, jeden pár osobních vlaků však bude nahrazen párem spěšných vlaků Znojmo – Jihlava (– Havlíčkův Brod). V sobotu po této trati pojede jeden spěšný vlak, v neděli pak tři (tyto víkendové spěšné vlaky však budou na rozdíl od pracovních dní projíždět stanicí Okříšky).

·     Všechny osobní vlaky na této trati zajistí motorové jednotky 814 Regionova, na spěšných vlacích budou nasazené motorové vozy 841 RegioSpider. 

Trať 250 (Brno –) hranice kraje – Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod                      

·     V úseku od hranic kraje po Žďár nad Sázavou se jízdní řád osobních vlaků prakticky nemění. Pouze jediný vlak (dnes s příjezdem v 18:27 do Žďáru nad Sázavou) pojede později, přijíždět bude v 19:20. Celkový počet vlaků i druh souprav zůstávají stejné jako ve stávajícím jízdním řádu.

·     V úseku Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod dojde v souvislosti s propojením s vlaky na trati 230 k posunu časů v jízdním řádu. Celkově se v tomto úseku rozsah regionální dopravy sníží. Ve velké většině zde budou nasazené soupravy s elektrickými lokomotivami a vozy klasické stavby, výjimečně pak i motorové vozy 841 a motorové jednotky 814. 

Trať 256 (stávající označení 251) (Tišnov –) hranice kraje – Nové Město n. Mor. – Žďár n. Sáz.                      

·     V úseku Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou bude celodenně (včetně víkendů) zajištěn hodinový takt osobních vlaků. Počet vlaků stopne asi o 13 %.

·     V úseku od hranic kraje po Nové Město na Moravě naopak dojde v pracovní dny k výraznému snížení počtu vlaků (o 28 %), nově zde bude celodenně provozován dvouhodinový takt. Ten bude o víkendech doplněn jedním párem spěšných vlaků Brno – Žďár nad Sázavou, stejně jako ve stávajícím jízdním řádu.

·     Na trati budou provozovány třídílné jednotky 814 Regionova, spěšný vlak bude stejně jako ve stávajícím jízdním řádu zajištěn motorovou lokomotivou a soupravou vozů klasické stavby.

Trať 257 (stávající označení 252) Studenec – Velké Meziříčí – Křižanov                       

·     V úseku od Studence po Velké Meziříčí dojde k zásadním změnám v trasování osobních vlaků (opět v návaznosti na posun tras rychlíků a následně i osobních vlaků na trati 240). V pracovní dny bude počet vlaků snížen o jeden pár v úseku Rudíkov – Velké Meziříčí (a pondělní pár vlaků Studenec – Budišov u Třebíče), v sobotu naopak v tomto úseku přibyde jeden pár vlaků a v neděli dokonce dva páry (nedělní navýšení o 50 % spojů). Díky změněnému trasování v tomto úseku bude větší počet vlaků (o víkendech prakticky všechny) jezdit v celé trati Studenec – Křižanov bez přerušení ve Velkém Meziříčí.

·     V úseku Velké Meziříčí – Křižanov dojde v pracovní dny pouze k malé redukci počtu vlaků ve večerních hodinách (snížení o 8 % spojů). O víkendech naopak bude zajištěn celodenní dvouhodinový takt osobních vlaků a dojde k navýšení počtu spojů o dva páry vlaků v sobotu a jeden pár v neděli (navýšení o 21 %).

·     Na trati bude provozována motorová jednotka 814 Regionova, v pracovní dny doplněná o jeden motorový vůz řady 810.

Úprava prodejní sítě Českých drah

Na základě smlouvy s Krajem Vysočina dochází k úpravě sítě pokladen Českých drah. Dle požadavku objednatele bude probíhat prodej jízdních dokladů převážně online nebo u vlakového personálu. Pokladní přepážky budou v železniční stanici: Havlíčkův Brod, Třebíč, Jihlava, Jihlava město, Chotěboř, Náměšť nad Oslavou, Světlá nad Sázavou, Telč, Golčův Jeníkov město, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě a Ledeč nad Sázavou.

Obnova vozového parku na Vysočině

Nejmodernějšími motorovými vozy na Vysočině i v roce 2020 zůstávají vozy řady 841 RegioSpider (výroba 2012). Jedná se o nízkopodlažní vozy, vybavené WC s uzavřeným odpadním systémem, zásuvkami 230 V a Wi-Fi. Ve větší míře než ve stávajícím jízdním řádu budou nasazovány částečně nízkopodlažní motorové jednotky 814 Regionova, vybavené WC s uzavřeným odpadním systémem. V části těchto jednotek bude instalována Wi-Fi. Naopak snížení počtu provozovaných vozů či souprav se očekává u nejstarších motorových vozů řady 810 a u souprav klasických vozů řad BDsee a Bdmteeo. Nasazení čtyřnápravových motorových vozů 854 s řídicími vozy ABfbrdtn či vlečnými vozy Bdtn bude zhruba na stávající úrovni. Pořízení zcela nových motorových i elektrických jednotek se očekává kolem roku 2023. 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů