Plány na obsazení rozhlasu: útok policejního oddílu na budovu rozhlasu

Poslední schůzka rozhlasového reportéra s kpt. Suchánkem se konala 5.5.1945 po desáté hodině dopolední v Bartolomějské ulici. V tu chvíli dostal rozkaz kpt. Valtr od plukovníka Voženílka: akce začíná. Rozhlasový reportér se vrátil do budovy rozhlasu.

Na dvoře policejního ředitelství měl již kpt. Hladík a praporčík Palička shromážděné mužstvo. Kpt. Suchánek s mužstvem nastoupili do autokaru a odjeli k budově rozhlasu. Štábní kapitán Valtr a četnický strážmistr Humhej a Souček jeli za nimi osobním autem.

Jména policejních gážistů, kteří vyjeli obsadit rozhlas:

pol. prap. Batlička Antonín, pol. prap. Hladík Karel, pol. stržm. Fučíkovský Jan, Benajtr Jan , pol. rev. stržm. Měchura Antonín, pol. stržm. Frachta Karel, pol. stržm. Solar Ladislav, pol. rev. stržm. Antonín Vlček, pol. stržm. Martínek Karel, pol. stržm. Křížek Josef, pol. stržm. Borovička Josef, pol. podstržm. Jančička Josef, pol. šstržm. Smolík Josef, pol.šstržm. Svoboda Antonín, pol. šstržm. Hanzlík Karel, pol. šstržm. Šafr Václav, protilet. pol. Funfálek Jaroslav.

K rozhlasu přijeli ve chvíli, kdy mužstvo vnikalo dovnitř budovy. V tom okamžiku zesílili Němci palbu z budovy do ulice a házeli granáty. Německá ostraha budovy rozhlasu dostala nečekaně posilu pětašedesáti vojáků SS.

Čeští policisté odsadili protější byty a palbou vázali boj s německými obránci u vchodu do budovy. Německé posádce rozhlasu přijel na pomoc autokar s osmi vojáky SS. V boji používal kpt. Valtr dvou pistolí a vystřílel asi šedesát nábojů.

Bylo jasné, že proti německým automatům a kulometům policejní pistole mnoho nezmůžou. Policejní strážmistr Antonín Svoboda padl. Velitel policejního oddílu Valtr se rozhodl bránit nejdůležitější místa v rozhlase, aby bylo možno vysílat.

Čtyři muže poslal k obraně hlasatelů, osm mužů poslal hájit tzv. galerii , kde jsou propojena všechna stanoviště s vysíláním gramofonové hudby. Vchod na galerii čeští policisté zabarikádovali a hájili zbraněmi. Ihned po tom bylo záhájeno české vysílání a tak se celá Praha i celý svět dozvěděl o zahájení českého odboje proti německým okupantům.

Asi hodinu a půl byl policejní oddíl uvnitř budovy obklíčen německou přesilou a držel pozice uvnitř budovy.

To již do budovy rozhlasu pronikaly všechny složky českého obyvatelstva. Čeští ozbrojenci vnikali do budovy rozhlasu po střeše. Ve druhém patře budovy byly vysílací pracoviště, jejich pracovníci vydatně napomáhali policistům a vládním vojákům v postupu dovnitř budovy. Trvalo dosti dlouho než kdosi přinesl zprávu o ochotě německé posádky rozhlasu složit zbraně. Ředitel rozhlasu se odebral z druhého patra dolů na bojiště, aby jednal o složení zbraní.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů