Pelhřimovští politici se setkali s vlivným starostou a vládcem Mukačeva
kategorie: Kauzy a politika
20 Led 16
Delegace místních politiků z Pelhřimova se v partnerském městě Mukačevo na Ukrajině setkali s novým starostou města Andrijem Balahou. Informaci o návštěvě místostarosty Josefa Kocha (KDU-ČSL) a radní Ivany Kociánové (ANO) přineslo hnutí ANO na svých webových stránkách.
„Delegace setkala s novým mukačevským primátorem Andriem Bolohou, který, mimo jiné, poděkoval za humanitární pomoc z pelhřimovských škol a potvrdil možnosti další spolupráce v oblastech školství, kultuře, sportu, cestovního ruchu i podnikání. Delegace navštívila základní školu a gymnázium , zúčastnila se také mezinárodní konference „Kultura konzumace vína – významný prvek příhraniční turistiky“,“ informují webové stránky hnutí ANO Pelhřimov.
Mukačevo je v Zakarpatsku považováno za konkurenta Užhorodu, přirozeného ukrajinského centra Zakarpatí. Po druhé světové válce se zvýšil příliv Rusů na Ukrajinu.
Divadelní a kulturní život v Užhorodě je v ukrajinské, zatímco v Mukačevě ruštině. Užhorod je centrem ukrajinského řecko-katolická církev v Zakarpatí, zatímco Mukačevo je centrem ukrajinské Pravoslavné církve loajální k moskevskému patriarchátu.
Andrii Baloha je nejmladší generací politické rodiny Balohů – vládců Zakarpatstka.
Hrad Mukačevo, největší ve východní Evropě,si nedávno pronajala k podnikání vlastnictví Baloha spolu
s blízkými přáteli a obchodními známými. Jejich mocenský vliv potvrzuje skutečnost, když v místních volbách v říjnu 2014 předložili svou kandidaturu bývalý ministr Viktor Baloha (otec Andrie) , jeho dva bratři Ivan a Pavlo a a bratranec Vasyl Petiovka ve čtyřech ze šesti volebních obvodů Zakarpatska.
Sedmadvacetiletý Baloha získal ve volbách 2015 v Mukačevu šedesát procent hlasů, jeho otec Viktor je vedoucím sekretariátu prezidenta Porošenka. Po událostech euromajdanu (podzim 2013) se Kyjev zřejmě rozhodl dát rodině Balohů „volnou ruku“ v regionu Zakarpatska výměnou za udržení stability. Rodina Balohů se těší značné popularitě v Zakarpatsku, která je „posílena“ z místních médií řízených rodinou Balohů i od úředníků jmenovaných na jejich doporučení.
Balohova rodina se snaží získat vliv na organizovaný zločin v Zakarpatsku. Mukačevo je od hranic Evropské unie zdálené jen několik kilometrů, region spojuje se Maďarskem a Slovenskem devatenáct hraničních přechodů. V pohraničním regionu Zakarpatska je fenoménem je pašování cigaret. Na Ukrajině stojí dvacetikorunu, na Slovensku (v EU) trojnásobek.
Vrcholem konfrontace mezi policií a zástupci Pravého sektoru v Mukačevu byl incident v červenci 2015, který nápadně odhalia rozsah těchto problémů. Pravý sektor je v Mukačevu považován za soukromou armádu pod vlivem rodiny Balohů, na fotografiích z incidentů s policií jsou kradená luxusní vozidla s českými registračními značkami (zřejmě kradená), použitá Pravým sektorem. Samotný incident měl tři oběti na životě. Účelem této provokace bylo odstranit Pravý sektor z politiky Zakarpatí a získat kontrolu nad příjmy z pašování. Viktor Baloha zejména kritizoval ministerstvo vnitra a samotného ministra Arsena Avakova, který dohlíží na policejní a pohraniční stráže. Tyto útvary se údajně podílejí na pašování a profitují z nečinnosti v boji proti pašerákům.
Po červencovém incidentu v Mukačevu přestala platit dohoda o rozdělení moci mezi centrální vládou v Kyjevě a rodinou Balohových v Zakarpatsku. Tento politováníhodný incident donutil Kyjev oslabit vliv rodiny Balohů, která se naopak zaměřila na udržení svého politického vlivu.
Žádné odpovědi