Osudové okamžiky Československa: plán tyfového útoku proti Třetí říši

Baktérie tyfu se měly stát zbraní vojenského odboje československých důstojníků v boji proti Třetí říši. Když se generalita československé armády radila v létě roku 1939 o možnostech boje s Německem,  vyjádřil generál Všetička názor, že účinným prostředkem boje proti okupantům by bylo použití tyfových bacilů rozprášených za pomocí sprejových nádob. Myšlenka byla natolik radikální, že vedení Obrany národa ji neschválilo. Nicméně generálem Bedřichem Neumannem bylo Všetičkovi umožněno v pokusech dále pokra­čovat. Bez zásadního odporu konal Všetička ve svém plánu dál. Štábnímu kapitá­novi Čestmíru Jelínkovi předal částku 3 000 K na nákup rozprašovačů.

Úspěšný test bakteriologické zbraně

Výrobu baktérií tyfu si vzal na starosti lékař a bakteriolog Jan Viganti.  Příprava biologických zbraní se rozšířila do několika moravských nemocnic a firma Sochor v Blansku začala vyrábět komponenty pro ruční rozprašovače bakterií. K jejich použití mělo dojít zásadně na území Altreichu a v Československu jen na kompaktně Němci obydleném území. Bakteriemi se měly postříkat poštovní schránky a dveřní kliky kin a hospod. Jejich použití však nepřineslo očekávané výsledky. První pokus v Jihlavě v září 1939 dopadl špatně. Nižší teplota v rozprašovačích zkrátila život smrtících bakterií. Až druhý pokus v německém jazykovém ostrůvku u Olomouce a Vyškova přinesl očekávané výsledky. Několik místních Němců onemocnělo tyfem.

Tresty smrti

V únoru 1940 se po zatčení generála Všetičky dozvědělo o pokusech s tyfem Gestapo. Výslechy se zaměřily na možnosti použití tyfu jako útočné zbraně. Použití baktérií tyfu jako útočné zbraně mohlo mít velký úspěch, proti tyfu nebyla v té době známá ochranná vakcína. Všetičkova rodina se o plánech na tyfový útok dozvěděla až během soudního procesu u lido­vého soudu v Berlíně v listopadu 1941. Výsledkem soudního jednání byl verdikt, který Všetičku a další důstojníky vojenské ilegální organizace  odsoudil k trestu smrti. Výkon trestu proběhl 19. srpna 1942 v káznici Berlín-Plötzensee.

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů