Komunistický prokurátor si vyslechl obvinění za „Akci K“
MIROSLAV MAREŠ
Ústava Československé republiky zaručuje občanům svobodu pohybu. Bylo tomu tak i v padesátých letech, kdy ale docházelo k případům nuceného přestěhování celých rodin.
Před třemi lety sdělilo Státní zastupitelství obvinění bývalému okresnímu okresnímu prokurátorovi v Pelhřimově JUDR. Jaroslavu Vyhnálkovi (narozen 1919).Stalo se tak v souvislosti s událostmi v období 50. let, kdy komunistický režim zahájil represe proti venkovským sedlákům. Případ se nedostal k soudu, JUDR. Vyhnálek zemřel několik měsíců po sdělení obvinění. Vyšetřování se rozběhlo v květnu 2012, už v červenci sdělil státní zástupce bývalému pelhřimovskému prokurátorovi obvinění ze zneužití pravomoci úředního činitele. Obvinění se týkalo vystěhování selských rodin z obcí Horní Radouň, Pelec, Nový Bozděchov, Nová Včelnice, Mirotín a dalších míst. „Podle posledních výzkumů byl počet vystěhovaných selských rodin větší, než se uvádělo. K těmto případům docházelo i po skončení nejznámější akce „K“ („Kulak“), která probíhala na základě přísně tajně směrnice tří ministrů v letech 1951-1953. Celkem bylo podle odhadu vystěhováno více než 16 000 osob,“ řekl historik Petr Blažek.
Pelhřimov se vyloučil, dozorovaly Strakonice
Policejní vyšetřování bývalého okresního prokurátora za půlstoletí staré události dozorovalo Státní zastupitelství Strakonice. Okresní státní zastupitelství Pelhřimov se z dozoru nad policejního vyšetřování vyloučilo pro možnou podjatost vůči vyšetřovanému prokurátorovi.
Obviněný zemřel, stíhání zastaveno
Půlstoletí staré skutky se vyšetřují složitě. Svědků je málo a jsou ve vysokém věku. „Události znovu prožívají při výpovědích, výpověď je značně traumatizuje,“ uvedla okresní státní zástupkyně ze Strakonic Věra Smíšková. V průběhu vyšetřování shromáždil policejní útvar Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu dva šanony s desítkami důkazů a výpověďmi svědků.
Případ bývalého okresního prokurátora v Pelhřimově se před soud nedostal. Obviněný zemřel dříve než státní zástupce stihl sepsat obžalobu, stíhání bylo zastaveno. Případ prokurátora Vyhnálka je jedním z mála případů na Vysočině, kdy policejní vyšetřování nezákoností padesátých let dospělo do stadia sdělení obvinění.
Co číst dál?
„Bývalí lidé“: Tajná evidence nepřátel ČSSR mezi obyvatelstvem v 60. letech
„Blaník“ a „Jan Masaryk: Nezákonné akce StB proti lidovcům (1948)