Dobrovolní pomocníci zla: Český svaz pro spolupráci s Němci

MIROSLAV MAREŠ

Český svaz pro spolupráci s Němci měl v Třešti třináct a v Telči stotřicetšest členů v roce 1942.

Dobrovolná spolupráce je z morálního hlediska nejhorší forma spolupráce s okupační mocí. Přináší výhody hlavně materiálního charakteru. Běžný člověk zjistí, že kolaborací s okupační mocí získá také společenskou prestiž. Dříve nebo později pak zjistí výhody kolaborace. Poctivé a důsledné vyrovnání se s důsledky druhé světové války a odkrývání zločinů minulých režimů vyžaduje odkrývání způsobů kolaborace na příbězích kolaborantů i obětí kolaborace.

V době Protektorátu Čechy a Morava se slovo kolaborace zjemňovalo výrazem „spolupráce s Němci“. Vznikl Český svaz pro spolupráci s Němci. Na Jihlavsku měl místní organizace v Třešti a Telči. V Třešti měl svaz třináct členů, v Telči sto třicet šest členů. Psal se rok 1942.

Razítko a podpis z Třeště. Psal se rok 1942. zdroj: ABS

 

Po válečné vyrovnání s kolaborací: nelze zjistit funkcionáře

Podle retribučních dektretů prezidenta republiky byl Český svaz pro spolupráci s Němci zařazen pod pojem „jiná fašistická organizace podobné povahy“. Trestnost byla omezena výhradně na činovníky, kteří měli v organizaci politický vliv. Při poválečném vyšetřování měla být zvýšená pozornost věnována způsobu náboru členské základny a funkcionářům. Vyšetřování v Telči šlo do ztracena. Funkcionáře nelze zjistit. Na členských seznamech byla takřka kompletní společenská smetánka českého městečka.

Vyšetřování odloženo. zdroj: ABS

Co číst dál?

Muži z Obrany národa: Velitelé jihlavského kraje

Muži z Obrany národa: Velitelé Jihlavska

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů