„Blaník“ a „Jan Masaryk: Nezákonné akce StB proti lidovcům (1948)
Už roku 1956 předkládá náčelník inspekce ministra vnitra Alois Šlechta ministrovi vnitra Československé republiky Rudolfu Barákovi informaci o nezákonných postupech Státní bezpečnosti v roce 1948. Při opakovaných domovních prohlídkách v akcích „Blaník“ a „Jan Masaryk“ našla Státní bezpečnost ukryté zbraně. Příslušníci Státní bezpečnosti se doznali inspekci ministra k použití fyzického násilí nebo falšování protokolů o domovních prohlídkách.
Dej tam zbraně,ať je případ slavnější
Do jedné z chat v Novém Hrozenkově na Vsetínsku byly den před domovní prohlídkou podstrčeny vojenské pušky a samopaly. Zbraně vydal Ludvík Hlavačka, velitel vyšetřovny Uherské Hradiště. Druhý den byly zbraně skutečně nalezeny.
Seznam odsouzených: Manželé Janáčkovi, Antonín Štěpánek a dalších 81 jmen
Hlášení inspekce ministra vnitra z roku 1956 obsahuje i jména osob z Jihlavska zatčených a realizovaných v nezákonných akcích Státní bezpečnosti. Pod číslem osmdesát je uveden Antonín Štěpánek s rukou dopsanou číslicí sedm a poznámkou „odpykán“. Pod číslem osmdesát tři je uveden Jan Janáček (číslice pět a zkratka podmíněně propuštěn), poslední na seznamu je Marie Janáčková (trest šest měsíců).
Stupeň utajení akcí „Blaník“ a „Jan Masaryk“ zrušil český stát až roku 1999.